Dokazano je da hrana može uticati na raspoloženje i da postoje namirnice koje povećavaju rizik od nastanka stresa i naglih promena raspoloženja.
Uvođenjem malih promena u prehrambene navike možete puno napraviti za svoje fizičko i psihičko zdravlje. Dokazano je da Vam neke namirnice u tome mogu pomoći.
Kada ste tužni, prepustite se ljubavi prema čokoladi. Tamna čokolada stimuliše proizviodnju endorfina, poznatog kao hormona zadovoljstva.
On povećava nivo serotonina (hormona sreće), prirodnog antidepresiva.
Kada želite da poboljšate libido, vreme je za jagode. One su odličan izvor cinka, najvažjeg elementa za podizanje libida kod muškaraca i žena.
Jagode sa tamnom čokoladom, možda? Oračasto voće je idealno kada ste pod stresom.
Bademi, orasi, lešnici… Oni sadrže proteine i vlakna, koji pomažu da nivo šećera u krvi bude stabilan, jer nestabilan šećer u krvi izaziva promene raspoloženja.
Oni su takođe bogati magnezijumom, prirodnim sredstvom za smirenje, koji ima smirujući efekat na nervni sistem i podstiče dobra osećanja i raspoloženje.
Kada osetite da su Vam prazne baterije, maka u prahu je ono što Vam treba.
Ova hranljiva namirnica će Vam dati podsticaj kada vaša energija opada, jer je prepuna vitamina B, energetskog vitamina, kao i drugih važnih sastojaka potrebnih da se vaš organizam pokrene.
Maka ima sladak ukus, i najbolji način da inkorpira je u jutarnjem smoothiju, poput ovog:
- 1 banana
- čaša mleka
- ¼ ovsene kaše
- pola kašike make u prahu
- pola kašičice cimeta.
Kada osetite da Vas boli glava. Dehidratacija je jedan od glavnih razloga glavobolje, a najbolja hrana za to je lubenica.
Ne samo da sadrži visok procenat vode, ona takođe sadrži esencijalne minerale koji se istroše kada ste dehidrirani, poput magnezijuma i kalijuma.
Blendirajte svežu lubenicu sa đumbirom i sokom od limuna za otklanjanje glavobolje.
Kada ste besni, uzmite banane. One pružaju dobar izvor triptofana koji telo potom pretvara u serotonin, koji opušta telo, tako da će Vam pomoći da ostanete mirni.
Takođe se lako vare, što je dobro, jer probavni sistem može otežano da radi kada vam je organizam pod stresom.
Kada vam je dosadno, veoma je lako da počnete nekontrolisano da jedete i to uvek vodi do najnezdravijih izbora.
Uzmite sveže povrće i grickajte njega umesto nezdravih slatkiša. Sveža šargarepa ili paprika su pravi izbor.
Kada ste nervozni, vreme je za pistaće. Osim što ih je zanimljivo otvarati, što odvraća pažnju sa crnih misli, oni su bogati vitaminom B6, koji je veoma bitan za nervni sistem.
Pored ovoga navešću Vam još neke namirnice koje mogu uticati na raspoloženje.
Blitva
Sadrži visok udeo folne kiseline. Blitva je, kao i drugo zeleno lisnato povrće, odlična za popravljanje i prevenciju naglih promena raspoloženja.
Naučnici su otkrili da postoji povezanost između niskog nivoa folne kiseline u telu i nastanka depresije.
Jaja
Jaja sadrže esencijalne masne kiseline koje su neophodne za pravilnu proizvodnju i oslobađanje serotonina. Nizak nivo serotonina je usko povezana sa depresijom, teskobom, nesanicom i hroničnim umorom.
Sočivo
Sočivo je odličan izvor folne kiseline koja je neophodna za pravilno funkcionisanje mozga i prevenciju niza psihičkih i mentalnih stanja.
Sočivo sadrži oko 90% preporučene dnevne doze folne kiseline, a odličan je izvor i aminokiselina koje su važne za pravilnu proizvodnju norepinefrina i dopamina.
Semenke bundeve
Nedostatak cinka može uzrokovati loše raspoloženje i povećati rizik od nastanka depresije. Semenke bundeve su odličan izvor cinka i za njih je dokazano da popravljaju raspoloženje i smanjuju rizik od nastanka depresije.
Ovsena kaša
Ovsena kaša je odlična za poboljšanje celokupnog mentalnog zdravlja. Sve to zahvaljujući brojnim hranljivim materijama koje sadrži, uključujući i visoki nivo magnezijuma.
Ovsena kaša je takođe odličan izvor topivih vlakana koja pomažu stabilizovati nivo šećera u krvi i na taj način pomažu u prevenciji naglih promena raspoloženja.
Omega 3 masne kiseline
Manjak omega 3 masnih kiselina može biti vrlo loš za mentalno stanje.
Istraživanja su pokazala da su omega 3 masne kiseline efikasne u borbi protiv depresije. Neki od najboljih izvora omega 3 masnih kiselina su laneno ulje, maslinovo ulje, orasi i masna riba.
Za jedan životni vek kroz naša creva prođe 100 tona hrane i 40.000 litara tečnosti, što implicira da se u našem stomaku za to vreme nataloži 15 kila fekalnih naslaga i otrovnog otpada koji truju našu krv i nanose nepopravljivu štetu našem organizmu.
Neočišćena creva su praćena čestim zatvorima (opstipacijama), poremećenim metabolizmom, dijabetesom, prekomernom ili nedovoljnom težinom, bolestima bubrega i jetre, bolestima sluha i vida, lošim stanjem kože, kose i noktiju, ali i drugim bolestima od artritisa do raka.
Klistir može očistiti samo mali deo debelog creva – 40-50 cm, a tretman ispiranja uz pomoć specijalne aparature je skup, dugotrajan, ali nije ni bezazlen za mikrofloru creva.
Konzumiranje 1-3 kašike brašna od lanenog semena može za 3 nedelje potpuno da očisti debela i tanka creva od sluzi, fekalnih naslaga i parazita koji su se nakupljali godinama bez štetnog delovanja na mikrofloru creva.
Ovako dolazi do brze normalizacije težine i sagorevanja masnih naslaga. Dolazi do pozitivnog uticaja na regulaciju lipidnog metabolizma. Brašno od lanenog semena može upiti i eliminisati toksine u organizmu, smanjujući nivo holesterola u krvi.
Orašasti plodovi važni za zdravlje i duži život
Orašasti plodovi osim što su izvrsnog ukusa, iznimno su zdravi za ljudski organizam. Naime, upravo oni su izvor mnogih potrebnih nutrijenata, odnosno proteina i vitamina koji daju organizmu snagu i poboljšavaju stanje imuniteta.
Bacite se na orašaste plodove! Istraživanja pokazuju da ljudi koji jedu šaku koštunjavog voća na dan imaju 20 procenata manje šanse da umru od bolesti srca, raka ili drugih oboljenja. Pored toga, oni pomažu u gubljenju kilaže, borbi protiv nesanice, a dobri su i za memoriju.
Zato Vam pišemo i o sedam orašastih plodova koji su najzdraviji.
ORASI
Puni su omega-3 masnih kiselina, koje značajno pobioljšavaju pamćenje. Orasi smanjuju zapaljenja i opuštaju krvne sudove što je jako značajno za ljude koji imaju problema sa srcem.
Takođe, su jako dobri za smanjivanje “lošeg” holesterola, a smanjuju i rizik od razvijanja krvnog ugruška.
KIKIRIKI
Ko bi rekao da je jedna od omiljenih grickalica na svetu zapravo jako zdrava! Ukusni kikriki sadrži resveratrol, a to je antioksidant koji je poznat po tome što usporava starenje i smanjuje rizik od kardiovaskularnih oboljenja.
Ova mahunarka takođe sadrži folnu kiselinu i vitamin E, kao i magnezijum.
BRAZILSKI ORAH
Ovi veliki plodovi prava su nutritivna bomba. Puni su selena, koji pomaže telu da proizvodi antioksidante koji se bore protiv bolesti.
Takođe su bogati cinkom, koji podstiče obnavljanje kože, pa se posebno savetuju ljudima koji su skloni posekotinama ili ogrebotinama.
I ne zaboravite da i svog dragog poslužite ovim orasima, jer doktori tvrde da su uspešni u sprečavanju raka prostate.
BADEMI
Imaju sve zdrave sastojke kao i sva njihova koštunjava braća, ali su pri tom još i puni biljnih proteina, pa su zato verovatno najbolji za održavanje dobre linije.
Oni su jedni od najmanje kaloričnih orašastih plodova, za najvećom količinom kalcijuma. Pored toga što su dobri za liniju, bademi su i bogati vitaminom E, koji pomaže u održavanju dobre memorije, a smatra se da može i da spreči demenciju.
PEKAN ORASI
Ovi orašasti plodovi izgledom jako podsećaju na klasične orahe, ali su zapravo dosta kaloričniji i masniji (doduše, imaju puno dobrih masti).
Zato ih treba jesti umereno, a najbolji su kada su sirovi. Oni su podjednako zdravi kao i ostali koštunjavi plodovi, s tim što su posebno bogati beta-sitosterolom, koji je odličan za prostatu, i smajuje simptome problema sa prostatom i urinarnim traktom kod starijih muškaraca.
PISTAĆI
Želite da poboljšate zrdavlje svojih arterija? Pistaći su verovatno najukusnije put ka tome. Oni sadrže L-arginin koji može da učini arterije fleksibilnijima i time da smanji rizik od srčanog ili moždanog udara.
Umereno su kalorični, a s obzirom na to da svaki morate posebno da otvorite, manja je verovatnoća da ćete preterati.
PINjOLI
Semenke bora Vam možda ne deluju kao ukusna grickalica, ali pinjoli mogu značajno da vam pomognu u produžavanju života.
Oni doprinose smanjivanju “lošeg” holesterola i sadrže puno magnezijuma koji je veoma bitan, jer pomaže jedan od najjačih antioksidanata u organizmu.
Orašasti plodovi koriste se i za mršavljenje. O tome u nekom narednom tekstu. Uvrstite ih u svoju ishranu, jer tako male promene navika, mogu poboljšati i održati Vaš organizam zdravim.
Indikacije za upotrebu:
kod upalnih procesa sluzokože gornjeg respiratornog trakta i gastrointestinalnog trakta gastritis, kolitis, čir na želucu i dvanaestopalačnom crevu bolesti urinarnog trakta, cistitis, pijelonefritis prekomerna težina tela i narušenost lipidnog metabolizma.
Recept za čišćenje creva s brašnom od lanenog semena
3 nedelje umesto doručka konzumirati smešu:
1. nedelja:
- 1 kašika lanenog brašna pomešanog sa 100 ml kefira
2. nedelja:
- 2 kašike lanenog brašna pomešanog sa 100 ml kefira
3. nedelja:
- 3 kašike lanenog brašna pomešanog sa 150 ml kefira
Ako vam je problem da nabavite laneno brašno, kupite laneno seme i sitno ga sameljite. Nemojte praviti zalihe za više dana jer seme može da užegne.
Najbolje je da ga meljete svako jutro. Bitno je da tri sata nakon doručka ništa ne jedete, kako bi se obavio proces čišćenja.
Smešu konzumirajte umesto doručka. Obavezno pijte vodu, najmanje 2 litre dnevno, a odlični rezultati se postižu uz konzumiranje medene vode.
Čišćenje creva trebalo bi da se sprovodi dva puta godišnje, najbolje u jesen i u proleće. Iz iskustva možemo da Vam kažemo da ćete se osećati mnogo bolje, manje naduveno, a koža će Vam biti lepša i čistija.
Počevši sa ishranom i njihovim direktnim unosom u organizam, obezbedili smo sebi priliv vitamina, minerala i svega neophodnog za svakodnevno funkcionisanje.
Potom je došao red i na dublje razmatranje kako te blagodeti još možemo iskoristiti. Biljna ulja jedan su od načina da se sva delotvornost biljaka oseti na koži i kosi.
Ulje avokada
Ovo ulje izuzetno je za svaki tip kože, a posebno je pogodno za suvu kožu i onu sklonu alergijama. Podstiče obnavljanje kože, umanjuje bore i podstiču elastičnost kože. Važno je i za negu kose, posebno suvog temena.
Ova biljka je delotvorna, jer sadrži mnogo proteina , kao i nazasićenih masti. Sterolin je takođe jedna od supstanci, koja ova biljna ulja čini delotvornijim.
Ulje badema
Ovo ulje idealno je za masažu. Hrani kožu, a posebno je namenjenoj onoj koja je osetljiva. Izuzetno je i u nezi bebine kože.
Osim toga, idealno je i kao pomoć kod ekcema, svraba, bola, peckanja i upale. Biljna ulja badema bogata su vitaminom E, pa samim tim hrane kožu, ali i kosu, a ujedno imaju i umirujuće dejstvo.
Ulje koštica grožđa
Ova biljna ulja imaju 20 puta jače dejstvo od vitamina C i 30 puta jače od vitamina E!
Izuzetni su antioksidansi, a primenjuju se na svim tipovima kože. Odlični su kod proširenih vena, smanjivanja otoka i poboljšavanja cirkulacije. Mogu se koristiti i prilikom pranja kose.
Ugostiteljski objekti koje posećujete sigurno imaju u ponudi neku od ovih namirnica, bilo kao svežu ili kao deo specijaliteta.
Svaki restoran ima jelovnik u kome možete da vidite sastav jela, pa čak i pre nego što uđete u objekat. Takođe, možete kod kuće promeniti neku naviku i ubaciti ove blagotvorne namirnice u svakodnevicu. Evo koje blagodeti da očekujete od pomenutih biljaka.
Avokado
Ova biljka odlična je kao dodatak ishrani. Jedna je od najzdravijih voćki, a sadri više od 20 neophodnih vitamina i minerala.
Njeno ulje ima slična svojstva kao maslinovo ulje, ali ukus je lakši i nije tako gorak. Odlično je za salate, ali i kao začin, sastojak kolača i šejkova. Dobro je za srce, ali i prevenciju raka.
Badem
Ako naiđete na restoran čiji jelovnik sadrži bademe, zadržite se. Od svih orašastih plodova, on je najhranjiviji. 90 odsto njegovih masnoća su nezasićene.
Zato dobro utiče na holesterol, a stvara nam i osećaj sitosti. Poseduje mnoga proteina, vitamina E i minerale. Prava je hrana za mozak, srce, za one koji žele da smršaju, a isto važi i za njegovo ulje.
Grožđe
Ulje semenki grožđa sadrži mnogo vitamina E i omega masnih kiselina. Izuzetno je za oslobađanje organizma od toksina. Utiče na manji nivo holesterola i ojačava srce.
Restoran čiji jelovnik ukazuje da se nešto priprema na ovom ulju, nominuje se za jedan od onih koji se bave zdravom hranom. Koristi se za prženje, prelivanje salata i kuvanje.
Lekoviti sokovi od svežeg voća i povrća
Sveže cedjeni sokovi od voća i povrća poslednjih godina definitivno ulaze u modu i odlično se uklapaju u brzi način života.
Kada nam organizam zavapi za čašom zdravlja, umesto kod doktora, dovoljno je otrčati na prvu zelenu pijacu i naterati se da zdrave navike postanu deo svakodnevne ishrane.
Prednosti sveže cejenih sokova od povrća i voća je u tome što se lako i brzo spravljaju, ukusni su, kombinacije različitih ukusa su neograničene, zdravi su, sa odlično izbalansiranom kombinacijom vitamina i minerala.
Ne zaboravite da sveže cedjeni sokovi od povrća i voća, ne treba u potpunosti da zamene čvrstu hranu, ali su odlična terapeutska dopuna zdravoj ishrani.
Odlični su u prevenciji mnogih bolesti, a koriste se i kao dopunsko lekovito sredstvo, kada već u organizmu dođe do disbalansa.
Efekat sveže ceđenih sokova:
- jabuka – pomaže kod anemije i gastritisa,
- paradajz – reguliše metabolizam i snižava visok krvi pritisak,
- grožđe – čisti organizam od štetnih materija,
a za opisivanje korisnih svojstava sveže ceđenih sokova od povća (šargarepa, bundeva, kupus, cvekla), ne bi bila dovoljna ni jedna cela knjiga.
Na primeni sveže ceđenih sokova temelji se mnogo terapijskih dijeta. To je zbog činjenice da jedna čaša tog bogatstva sadrži antibakterijske, protuupalne i redukcione elementne, koji su nam neohodni za normalan život.
Takođe treba napomenuti da se preporučuje da se sveže ceđeni sok popije odmah nakon pripremanja.
Činjenica je da sveže ceđeni sok kontakta sa kiseonikom vrlo brzo gubi svoja lekovita svojstva.
Za postizanje maksimalne korisnosti za organizam dovoljno je popiti 300ml sveže ceđenog soka dnevno. Evo nekih recepata kako da napravite sjajne sokove ok povrća.
Sok antioksidant
Sastojci:
- 3 celera
- pola crnog luka
- češanj belog luka
- 1 stabljika brokolija
- 1 jabuka
Priprema: U sokovniku iscediti sve sastojke. Sipati u čašu.
Sok od cvekle
Sastojci:
- 2 cvekle
- 2 šargarepe
- 2 jabuke
Priprema: U sokovniku iscediti sve sastojke. Sipati u čašu.
Sok od brokolija i šargarepe
Sastojci:
- 1 stabljika brokolija
- 2 šargarepe
- 1 jabuka
Priprema: U sokovniku iscediti sve sastojke. Sipati u čašu.
Sok od kupusa
Sastojci:
- 1/8 kupusa
- 4 lista spanaća
- 2 grančice ruzmarina
- 2 šargarepe
- 1 jabuka
Priprema: U sokovniku iscediti sve sastojke. Sipati u čašu.
Sok od šargarepe
Sastojci:
- 3 šargarepe
- 6 listova spanaća
- 1 češanj belog luka
- pola limuna
- prstohvat aleve paprike
Priprema: U sokovniku iscediti sve sastojke. Sipati u čašu.
Sok od šargarepe i jabuke
Sastojci:
- 4 šargarepe
- 2 celera
- 1 jabuka
- 4 stabljike peršuna
Priprema: U sokovniku iscediti sve sastojke. Sipati u čašu.
Sok za imunitet
Sastojci:
- 2 stabljike celera
- 2 šargarepe
- 1 češanj belog luka
- 1 jabuka
- 1 cm korena đumbira
- pola limuna
Priprema: U sokovniku iscediti sve sastojke. Sipati u čašu.
Ako se ipak odlučite za sokove od voća, evo par predloga.
Sok od jabuke i kruške
Sastojci:
- 2 jabuke
- 2 kruške
- 1 cm korena đumbira
- 1/2 šolje crnog ili belog grožđa
- 1/2 čajne kašičice cimeta
Priprema: U sokovniku iscediti svo voće. Sipati u veliku čašu. Dodati cimet.
Jesenji osveživač
Sastojci:
- 3 kruške
- 2 breskve
- 1 jabuka
- 1/2 limuna, oljuštenog
Priprema: U sokovniku iscediti sve sastojke. Sipati u čašu.
Najbolje bobice
Sastojci:
- 1 šolja borovnica
- 1 šolja trešnji ili višnji
- 1/2 šolje grožđa
- 1/4 dinje
Priprema: U sokovniku iscediti sve sastojke. Sipati u čašu.
Beta sok
Sastojci:
- 3 šargarepe
- 2 kajsije
- 1/4 dinje
Priprema: U sokovniku iscediti sve sastojke. Sipati u čašu.
Beta-karo
Sastojci:
- 3 šargarepe
- 3 kajsije
- 3 breskve
Priprema: U sokovniku iscediti sve sastojke. Sipati u čašu.
C sok
Sastojci:
- 1 grejpfrut
- 2 pomorandže
- 3 kivija
- 6 grančica peršuna
Priprema: U sokovniku iscediti sve sastojke. Sipati u čašu.
BONUS (sok):
Živimo veoma brzo i stresno, hranimo se u većini slučajeva nezdravo, jer nemamo puno vremena da se posvetimo kuhinji.
Bitno je da tu naviku promenimo, kako bi telu vratili vitalnost i pomogli mu da bude zdravo i puno energije! Bez obzira na neke dodatke ishrani, energiju treba da nalazimo u prirodi!
Napisaću Vam nekoliko predloga kako možete da napravite zdrav napitak, okrepite se i pružite organizmu stvari koje su mu potrebne za dobro funkcionisanje. Počećemo od napitka za dugovečnost.
Kažu da ako se ovaj napitak redovno konzumira, imamo šanse da živimo sto godina. Što ne probati, možda zaista može da nam pruži posebnu enrgiju.
Potrebni sastojci:
- 2 cm dugačkog korena đumbira
- 4 šargarepe
- 3 jabuke
- Sok od pola limuna
Način pripreme:
- Stavite sve gore navedene sastojke u blender i pomešajte ih dobro dok ne dobijete homogenu smešu.
- Pijte napitak ujutru, pre doručka, čim ste ga pripremili.
Koren đumbira pomaže u smanjenju nivoa holesterola i bori se sa stomačnom bakterijom, koja se smatra odgovornom za stvaranje ulkusne bolesti.
Ona pozitivno utiče na oporavak crevne flore, reguliše neredovnu stolicu i otklanja intenzivne glavobolje i migrene. Šargarepa je odlična za srce, zube i desni.
Ona štiti telo i doprinosi u borbi protiv srčanog udara. Takođe poboljšava vid, deluje protiv raka i čini kožu glatkom i mekom. Jabuka pomaže u jačanju imuniteta, odlična je za mršavljenje i stimuliše bubrege, jetru i žuč.
Takođe štiti od bolesti usne duplje, pospešuje varenje, štiti srce i krvne sudove, smanjuje stres, umor i nesanicu, štiti od bakterija i virusa i sprečava neke vrste raka.
Limun snižava visok krvni pritisak, odbacuje toksine, smanjuje bol kod artritisa, deluje protiv infekcija, gripa i takođe deluje protiv usne duplje i bolesti jezika. Takođe jača imuni sistem i inhibira razvoj infekcija.
Pored ovoga, možete da povremeno da konzumirate napitak od peršuna za detoksikaciju i mršavljenje.
Peršun, kao obična, začinska biljka, predstavlja pravo skladište vitamina i minerala nephodnih za normalno funkcioniranje ljudskog organizma: posle šipka i borovnice, peršunov list sadrži najviše vitamina C, čak 170 mg u 100 g.
Zatim, tu je znatna količina provitamina A, vitamina B grupe, čak izuzetno redak B12 vitamin, koji je vrlo važan za izgradnju crvenih krvnih zrnaca.
Sledi i čitava paleta minerala: gvožđe, kalcijum, mangan, magnezijum, bakar.
Potrebno je:
- 1 šoljica svežeg peršuna,
- 2 šargarepe srednje veličine i
- 2 vezice celera.
Šargarepa je bogata vitaminom A i deluje kao odličan antioksidans, a celer sadrži magnezijum i gvožđe.
Priprema: Sve biljke očistiti i iseckati, pa staviti u sokovnik. Dobijeni napitak piti jednom dnevno.
Lišće peršuna sadrži eterična ulja i najbolje je uzimati ga u svežem stanju, jer se jedino tako održavaju sva njegova svojstva. Ne valja ga sušiti i konzervirati, ali zato se može zamrznuti.
Da biste ga imali svežeg tokom godine, može se primeniti sledeći recept:
- oprati lišće u vodi i umotati ga u suvu, čistu, pamučnu krpu,
- ostaviti da odstoji tokom noći kako bi se prosušila,
- sutra ga sitno iseckati i staviti u plastične čaše,
- svaku čašu napuniti kuhinjskom solju i staviti u zamrzivač.
Evo još jednog napitka za detoksikaciju jetre.
SASTOJCI:
- 125 g svežeg kupusa
- 1 limun
- 25 g celera
- kruška
- koren đumbira
- 500 ml vode
- sveža menta
PRIPREMA
Sve potrebne sastojke ubacite u blender i izmiksujte. Ovaj napitak će pomoći jetri da što bolje izbaci sve nakupljene toksine iz organizma.
ažno je da vodimo računa o sebi. Treba da shvatimo da je zdravlje uvek na prvom mestu, jer jedino kad smo zdravi, mi smo produktivni i sposobni da živimo punim plućima.
Napitak za čistu jetru
Jetra je jedan od najbitnijih organa u telu, a brza hrana i prerađene namirnice ostavljaju posledice njeno funkcionisanje. Jetra je jako važna za opšte zdravlje.
Njen “posao” je da prerađuje hranu, masnoće i eliminše toksine i druge štetene materije koje unosimo.
Kada ovaj organ ne funkcioniše kako treba, posledice trpe i svi drugi organi u telu, pa je izuzetno važno povesti računa o zdravlju jetre.
Jetra se može nazvati čistačem organizma, ali i njoj je povremeno potrebno čišćenje.
Zato je dobro da s vremena na vreme napravite malu detoksikaciju, kako bi vaša jetra funkcionisala što bolje. Ovaj sok Vam može biti od pomoći u tome.
POTREBNO JE:
- 125 g svežeg kupusa,
- 1 limun,
- 25 g celera,
- 250 g svežih krušaka,
- parče đumbira od 2 cm,
- 500 ml vode,
- 4-5 listova sveže nane
PRIPREMA:
Kruške, kupus, celer i đumbir iseckajte na komadiće,
stavite u blender i prelijte šoljom vode. Uključite blender i pustite ga da radi oko 1 minuta.
Zatim dodajte ceđeni limun, ostatak vode i nanu. Sve dobro izmešajte, pa to servirajte u staklenim čašama.
Pored ovoga možete napraviti i ulje od karanfilića koje će poboljšati rad jetre.
Ulje karanfilića
SASTOJCI:
- 3 kašičice pudera od karanfilića ( sameljite karanfiliće dok se ne pretvore u prah)
- 1 šolja hladno ceđenog maslinovog ulja
PRIPREMA:
Stavite sve sastojke u teglu, pomešajte ih dobro i zatvorite teglu. Neka smesa u tegli odstoji 21 dan da bi ovo ulje postalo lekovito.
NAČIN KORIŠĆENJA:
Konzumirajte jednu kašičicu ulja dnevno. Najbolje je to činiti ujutru pre doručka, na prazan stomak. Ovo ulje čisti jetru i oslobađa telo od parazita i toksina.
Bitno je da mislite na svoje zdravlje. Hrana je nezdrava, način života brz , a telo trpi. Zato je potrebno vratiti ga u normalu i vratiti mu vitalnost.
BONUS (dijeta):
Česta tema mnogih razgovora postala je dijeta, korekcija ishrane, gubljenje kilograma, jer gojaznost postaje ozbiljan problem današnjice.
Puno posla, malo vremena i volje za vežbanje , doveli su do toga da ljudi stalno vode borbu sa viškom kilograma. Pogotovo u ovom periodu, kada svi žele da se srede za leto, samo se priča kako najlakše i najbrže doći do vitke linije.
Važno je znati da se kilogrami ne skidaju za 10 dana, jer to prvo nije zdravo, drugo sigurno će se kilaža vratiti.
Potrebno je postepeno korigovati ishranu i pronaći ono što Vama najviše odgovara, jer dijete su produkt nečijeg tuđeg iskustva i ne mora nužno da znači da će i Vama ta ista dijeta prijati.
Uspešna dijeta ne meri se brojem izgubljenih kilograma, već onih koji su se posle nje vratili, tvrde nemački nutricionisti.
Zato savetuju da dijetu biramo prema sopstvenim sklonostima i na osnovu poznavanja svog tela, jer je uspeh tada zagarantovan.
Važno je da :
- Izaberete dijetu koja je najsličnija vašoj svakodnevnoj ishrani. Najbolje je da postepeno slabite, kilogram nedeljno, jer ćete većim gubitkom kilograma, osim vode i masti, da izgubite i mišiće.
- Iz ishrane bi trebalo da izbacite slatkiše, ali ne i masti. Višak šećera taloži se kao salo, a uravnotežen unos masti daje osećaj sitosti. Ako držite dijetu bez masti, bićete gladni i umorni, pa će uspeh izostati.
- Doručak je glavni obrok koji vam daje energiju tokom prepodnevnih sati. Zato mora da bude izbalansiran, da sadrži i vlakna i proteine, koji drže pod kontrolom nivo šećera i zdravih ugljenih hidrata.
- Dok ste na dijeti, morate da jedete redovno, planirate obroke i držite se rasporeda kako, zbog stalne gladi, ne biste odustali. Treba da jedete sve vrste namirnica jer ćete samo na taj način, uz gubitak kilograma, sačuvati i zdravlje.
- Izbegavajte fabrički konzervisanu hranu i što više se bavite fizičkim aktivnostima.
Napisaćemo Vam par trikova koje smo pronašli, pa možda Vam budu od koristi.
Pijte kafu – Američki naučn tvrde da kafa smanjuje rizik od dijabetesa, a smanjuje i apetit.
Ne poslužujte hranu na sto – Istraživanje je pokazalo da kada se ljudima jelo servira na tanjire pojedu 35 posto manje, nego osobe pred kojima su posude sa hranom tokom celog obroka.
Pazite šta pijete – Prosečna osoba tokom dana popije više od 400 kalorija, stoga bi trebali u potpunosti izbaciti pića krcata šećerom ili veštačkim zaslađivačima.
Ako pijete samo vodu, u godinu dana možete izgubiti i do 18 kilograma.
Jedite proteine – Naučnici su utvrdili da ljudi koji jedu hranu bogatu proteinima gube brže i više kilograma nego osobe koje ne uživaju takve namirnice.
Izgleda da su proteini siti i pojačavaju metabolizam, te tako pomažu da jedemo manje za sledeći obrok.
Jedite hleb sa semenkama – Semenke su bogate vlaknima, te pomažu u probavi, a ujedno Vas štite od karcinoma i srčanog udara
Kiseli krastavci – ne moraju da budu samo prilog već i idealno sredstvo za ubijanje gladi. Ova kisela poslastica snižava šećer u krvi pa samim tim i ublažuje osećaj gladi.
Osetite li sat vremena pre obroka neopisivu želju za hranom, zagrizite nekoliko kiselih krastavčića.
Bademi, orasi i lešnici – već smo spominjali kako je koštunjavo voće zdrava i hranjiva grickalica koju možete jesti u velikim količinama između obroka.
Šaka ove zdrave poslastice trenutno će Vas zasititi, a u kombinaciji sa sušenim voćem poput grožđica, smokvi ili šljiva, nepobedivi su borci protiv gladi.
Mineralna voda umesto gaziranih sokova – iako gazirani sokovi takođe ubijaju glad, oni su kalorični što Vam nikako neće pomoći ako ste na dijeti. Zato sok zamenite mineralnom vodom.
Ona će vas trenutno osvežiti, ali i zasititi. Ovo niskokalorično piće možete iskombinovati i sa prethodnim namirnicama.
Popijte čašu mineralne vode nakon već pomenutih grickalica što će dodatno obuzdati Vašu glad.
Potrebno je promeniti životne navike kako bi bili zdravi i zadovoljni svojim izgledom. Ništa se ne dešava preko noći, pa treba biti uporan i istrajan u tome.
Odlično je neke savete uvrstiti u svakodevicu i napraviti zdrave navike.
Ako želite da oblikujete svoje telo i pripremite se za leto i ukoliko želite da se opustite i oslobodite stresa, pogledajte ponudu studija lepote Sože beauty i pronađite nešto za sebe.